Vladimír Brablec – klarinet

EN

Životopis

Vladimír Brablec je prvním klarinetistou Komorní filharmonie Pardubice.

Narodil se v Českém Krumlově a dětství prožil v Českých Budějovicích. Vystudoval tamní gymnázium, potom Pražskou konzervatoř, logiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a hru na klarinet na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně pod vedením Milana Poláka a Víta Spilky.

Od mládí se úspěšně účastnil hudebních soutěží (1. místo na soutěži ZUŠ 2003 a 2004, 1. místo na soutěži konzervatoří v Ostravě 2006, 1. místo na soutěži Karla Ditterse z Dittersdorfu 2008, 1. místo na soutěžní přehrávce Filharmonie Brno 2011). V roce 2011 vyhrál konkurz do European Union Youth Orchestra, z mezinárodní soutěže v italském Udine si přivezl cenu Rotary Udine Nord za nejlepší provedení soudobé skladby (2013).

Sólově vystoupil s Jihočeskou komorní filharmonií (Weber: Koncert Es dur), Moravskou filharmonií Olomouc (Mozart: Koncert A dur) a v abonentních řadách Filharmonie Brno (Debussy: Première rhapsodie) a Komorní filharmonie Pardubice (Vejvoda: David a Goliáš). Absolvoval masterclass u H. Rosengrena, S. Brill, P. Beltramini a dalších. V roce 2012 byl oceněn stipendiem Yamaha Music Foundation of Europe. Pro Český rozhlas nahrál Trio pro klarinet, violu a klavír Leo Smita.

Působí rovněž v komorních souborech Collegio Trionfi a Trio Auric.© Brablec 2020

Plná verze webu